Ny ordförande

Kristianstads DFF har kallat till ett extrainsatt årsmöte för att välja ny ordförande och styrelseledarmöter. Ny ordförande förväntas bli Kent Angergård. http://www.kristianstadsbladet.se/sport/lahti-lamnar-kdff-angergard-tar-over/
 
Tanken med att välja in dessa person redan nu är "en ny styrelse får värdefull tid och därmed möjligheter att delta i budgetarbetet, fastställa en organisation med då givna förutsättningar samt i övrigt strukturera verksamheten i föreningen." http://www.kdff.nu/styrelsen-kallar-till-extra-arsmote/

Laget - Inför 2017

25/2 Becky Edwards, USA, nyförvärv 2017 (1 år)
 
11/2 Ida Rebecca Guehai till Levante - Spaninen
11/2 Jenni Danielsson till Sporting Club Huelva - Spanien 
11/2 Stina Lykke Petersen till KoldingQ - Danmark 
 
 
2/1 Ogonna Chukwudi, Örebro, nyförvärv 2017 (2 år)
 
28/12 Tine Schryvers, Vålerenga, nyförvärv 2017 (1 år)
28/12 Orri Sigurdsson, fystränare, förlänger.
28/12 Niclas Rhodin, målvaktstränare, förlänger. 
 
9/12 Rebecka Holm, FC Rosengård, nyförvärv 2017. (1 år)
 
8/12 Hanna Sandström, Umeå IK, nyförvärv 2017. (1+1)
 
7/12 Lorca van de Putte förlänger till 170630
 
5/12 Sif Atladottir förlänger med ett år.  
 
4/12 Björn Sigurbjörsson förlänger med ett år.  
 
3/12 My Linderholm, Kullabygdens DFF, nyförvärv 2017 (2 år) 
 
2/12 Amanda Edgren förlänger med ett år. 
 
30/11 Johanna Rasmussen lämnar KDFF för Linköping.  
 
27/11 Tilda Persson förlänger med två år. 
 
26/11 Brett Maron förlänger med ett år.  
 
26/11 Rita Chikwelu, tidigare Umeå IK, nyförvärv 2017. (2 år)
 
25/11 Alice Nilsson förlänger med två år.
25/11 Lisa Karlsson lämnar KDFF för Växjö.  
 
24/11 Therese Ivarsson förlänger med två år  
 
22/11 KDFF förlänger inte kontraktet med Jenni Danielsson 
 
21/11 Elin och Nellie Karlsson lämnar KDFF för Växjö.  
 
13/11 Det är sedan tidigare klart att Erika Ekelund slutat spela fotboll på grund av skada.
13/11 Mia Carlsson har ett år kvar på sitt kontrakt. 
13/11 Elisabet Gunnarsdottir har ett år kvar på sitt kontrakt. 
 
 
Nyförvärv
 
Ogonna Chukwudi http://www.kdff.nu/kdff-skriver-kontrakt-med-ogonna-chukwudi/
 
Rita Chikwelu http://www.kdff.nu/nyforvarv-kdff-skriver-kontrakt-med-rita-chikwelu/
 
My Linderholm  http://www.kdff.nu/kdff-skriver-kontrakt-med-talangen-my-linderholm/
 
Hanna Sandström http://www.kdff.nu/kdff-skriver-kontrakt-med-hanna-sandstrom/
 
Rebecka Holm http://www.kdff.nu/kdff-skriver-kontrakt-med-rebecka-holm/
 
Tine Schryvers http://www.kdff.nu/kdff-skriver-kontrakt-med-forwarden-tine-schryvers/
 
Becky Edwards http://www.kdff.nu/valkommen-till-kristianstads-dff-becky-edwards/
 
Tränare
 
Björn Sigurbjörnsson http://www.kdff.nu/bjorn-sigurbjornsson-forlanger-med-kdff/
 
Elisabet Gunnarsdottir
 
Orri Sigurdsson http://www.kdff.nu/orri-sigurdsson-och-niclas-rhodin-forlanger-med-kdff/
 
Niclas Rhodin http://www.kdff.nu/orri-sigurdsson-och-niclas-rhodin-forlanger-med-kdff/
 
 
Förlängt 
 
1. Brett Maron http://www.kdff.nu/brett-maron-forlanger-sitt-avtal-med-kdff/'
2. Sif Atladottir http://www.kdff.nu/sif-atladottir-forlanger-med-kdff/
4. Therese Ivarsson http://www.kdff.nu/therese-ivarsson-forlanger-i-2-ar/
6. Amanda Edgren http://www.kristianstadsbladet.se/sport/mittfaltare-forlanger-med-kdff/
8. Alice Nilsson http://www.kdff.nu/kaptenen-forlanger-med-kdff-2-ar/ 
9. Tilda Persson http://www.kdff.nu/tilda-persson-forlanger-2-ar/
20. Mia Carlsson http://www.kristianstadsbladet.se/kdff/mia-carlsson-stannar-i-kdff/
22. Lorca van de Putte http://www.kristianstadsbladet.se/sport/kdff-back-kvar-halva-2017/
 
 
Spelar ej 2017
 
3. Elin Karlsson  http://www.kristianstadsbladet.se/sport/kdff-bekraftar-tvillingparet-lamnar/
7. Erica Ekelund http://www.kristianstadsbladet.se/sport/kdff-spelare-tvingas-lagga-av/ 
13. Johanna Rasmussen  http://www.kristianstadsbladet.se/sport/bekraftat-johanna-rasmussen-lamnar-kdff/
17. Nellie Karlsson   http://www.kristianstadsbladet.se/sport/kdff-bekraftar-tvillingparet-lamnar/
18. Jenni Danielsson  http://www.kristianstadsbladet.se/sport/kdff-bekraftar-tvillingparet-lamnar/ http://www.spelare12.com/veckans-silly-season-18/
21. Lisa Karlsson  http://www.kristianstadsbladet.se/sport/lisa-karlsson-till-vaxjo-dff/
10. Ida Rebecca Guehai  http://www.spelare12.com/savannah-levin-till-kgoteborg/
33. Stina Lykke Petersen http://www.spelare12.com/savannah-levin-till-kgoteborg/
 
 
Spelare KDFF använt 2016 
1. Sofia Almryd Andersson
1. Sara Mattsson
2. Erla Arnardottir
5. Hannah Dahlberg 
5. Elise Streimer
7. Ida Schéle
7. Kajsa Törnkvist
11. Moa Sedin
11. Sofia Hagman
11.Diellza Mustafa
14. Milla Larsson
18. Erika Nilsson
45. Moa Olsson